Početna stranicaPočetna stranica  FAQFAQ  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  ČlanstvoČlanstvo  Korisničke grupeKorisničke grupe  LoginLogin  

Share | 

filozofija renesanse

Go down 
Autor/icaPoruka
walkabout

Broj postova : 289

PostajNaslov: filozofija renesanse   pon vel 04, 2008 3:30 am

nakon mracnog srednjeg vijeka dolazi nam preporod. konacno se odvajamo od crkve i njezinih dogmi. filozofija renesanse mi je nekako posebna, jer trebalo je u to vrijeme imati hrabrosti suprotstaviti se crkvi. konacno opet razmisljanja i promisljanja, a ne slijepa vjerovanja u rijec knjige. zahvacena je ne samo filozofija, nego i knjizevnost, znanost, umjetnost..

izdvojit cu Giordana Bruna. covjek koji je spaljen zbog svojih ideja.

pod utjecajem kopernikovog heliocentricnog sustava svijeta bazirao je svoju filozofiju na beskonacnosti svemira. bog nije izvan svijeta, on je sila koja je u svemu prisutna = panteizam. smatrao je da u svemiru postoje bezbrojni svjetovi. i da je spoznaja u biti samospoznaja samog covjeka.
zanimljivo mi je to sto nije izvodio pokuse niti je mogao promatrati nebo i svemir teleskopom (izumljen je tek kasnije). znaci, covjek s vizijom koja je kasnije i znanstveno potvrdjena.

osudjen je na spaljivanje na lomaci. na presudu je rekao: "s vise straha vi meni izricete presudu, nego sto je ja primam." spaljen je zajedno sa svojim knjigama, a na mjestu gdje je spaljen podignut je spomenik s natpisom: "tu gdje je lomaca gorjela."

[Vrh] Go down
Korisnički profil
dakkar
Admin

Broj postova : 604

PostajNaslov: Re: filozofija renesanse   pon vel 04, 2008 12:16 pm

mene je u gimnaziji očarao taj Brunov panteizam...baš mi je to bila neka utopijska opcija koju sam kasnije još više voljela kod Spinoze. Smile
što se tiče renesanse, izdvojila bih Francisa Bacona farao koji je pokušao izigrati Aristotela i neupitnu čvrstoću njegove tisućljetne logike. međutim neću sad o tome i o Novom organonu, već o idolima koji pomućuju razum neukim i nepripremljenim ljudima.
idoli su zapravo nakupine predrasuda, zabluda, krivih pojmova koji nam stoje na putu prema jasnoj i čistoj istini.
prema Baconu razlikujemo ove idole:
1.idoli plemena - čovjek griješi po prirodi, i miješa prirodu svog razuma s prirodom stvari i izvodi krive zaključke
2.idoli spilje - pojedinac griješi zbog manjkavosti vlastite prirode, pokoravanja autoritetima, lošeg odgoja, raznih skolonosti
3.idoli trga - rezultat su upotrebe jezika među ljudima, naime govor prenosi nejasne i dvosmislene izjave
4.idoli teatra - posljedica su nekritičkog prihvaćanja načela pojedinih znanosti i logičkih pogrešaka.
--------
mislim si kak su ovi idoli zapravo odlično sredstvo za analizu nekog teorijskog problema.
enivej o baconu isto pišem seminar. bit će to puno posla. study
[Vrh] Go down
Korisnički profil http://insomnia.bigforumpro.com

filozofija renesanse
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.